piątek, 19 grudnia 2014

Biedaszków Mały - kapliczka polna

najbardziej zniszczona z figurek
Biedaszków Mały, położony jest przy drodze z Trzebnicy do Sułowa, Jego nazwa, wywodzi się od słabych gruntów, nie zapewniających mieszkańcom godziwego życia .Kiedyś brzmiała Biedasskowo (1666), Biatauske (1787), Biedauschke Klein (do 1936), Margaretenmühle (do 1945), obecnie, przez okolicznych mieszkańców, często używana jest obiegowa nazwa miejscowości - Biedaczka. Wieś jest dość rozczłonkowana - jej krótki odcinek, to typowa ulicówka, z domami skupionymi przy głównej drodze . To centralny punkt wsi i zawsze wydawało mi sie, że cały Biedaszków. Poszukując jednak kapliczek, zauważyłam jedną, bielejąca z daleka, w polach.


pomiędzy dwoma drzewami...

Okazało sie, że kapliczka, położona jest przy polnej drodze, prowadzącej z Biedaszkowa do ...Biedaszkowa. Ukryta za drzewami, oddalona od znanej mi, część wsi, jest po prostu niewidoczna z przelotowej drogi.

widok od tyłu, od strony pól







Kapliczka jest murowana, dość duża i wysoka. Ma z każdej z czterech stron świata wnęki (okienka), otoczone ostrołukowatymi portalikami. Bardzo ozdobny i starannie wykonany jest też gzyms biegnący pod czterospadowym daszkiem. Całość sprawia bardzo przyjemne wrażenie, zwłaszcza, że położona jest wśród pól , ok. 20 m od drogi a dostać się do niej można skacząc przez rów. Obsadzona niegdyś dwoma drzewami, które obecnie nad nią górują, za sąsiedztwo ma także stare drzewo owocowe ( chyba jabłoń?). Nostalgicznie wygląda na tym małym spłachetku niezaoranej zimi, zostawionym, jak wyspa wśród gruntów uprawnych.
widok od strony polnej drogi

Przez koleżanke, zasięgnęłam 'języka' u mieszkanki wsi, która przybyła do Biedaszkowa, jako dziecko w 1947r. Opowiedziała , że kapliczka już wtedy tutaj stała, ale była pusta, więc wieś składała się na zakup figurki do niej. Czy to jedna z tam znajdujacych sie obecnie??? Niewykluczone, gdyż właśnie jedna z nich, we wnęce skierowanej ku drodze jest bardzo zniszczona przez czas.


czy to ta najstarsza?





Ciężko dziś powiedzieć, dlaczego kapliczka powstała właśnie w tym miejscu, choć zapewne nie zostało ono wybrane przypadkowo, być może w wyniku jakiegoś zadarzenia? Mimo, iż wieś od XIIIw, do 1810r, kiedy to przeprowadzono sekularyzację, należała do trzebnickiego klasztoru, od czasów reformacji, większość mieszkańców wsi, stanowili ewangelicy, należący do parafii w Koniowie. Pozostajacy w mniejszości katolicy , mieli swoja parafię w Koczurkach. Być może, jakiś dobry katolik udostępnił kawalątek gruntu, aby społeczność katolicka mogła modlić się w swojej wsi? To, oczywiście tylko domniemania, dziś już chyba nie dojdziemy prawdy.























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz