Koczurki, wzmiankowane w 1651 jako In Kotzerka , stanowiły niegdyś własność biskupstwa, później, przeszły ( w wyniku sekularyzacji) na własność państwa pruskiego.Już w dawnych czasach, związane były w rolnictwem i tak zostało do dziś. Położone na terenach obfitych w wodę (strumienie Czarna Woda, Głęboki Rów i Sąsiecznica ) od wieków borykały się z powodziami. Także i w tym, 2013 roku, Sąsiecznica dwukrotnie podlewała wieś , szczególnie budynki niżej położone.
Nie dziwi więc fakt, że przy drodze, nad rzeczką, ustawiono figurę św. Jana Nepomucena , orędownika powodzian i osób topiących się.
Święty ten, zwany w Polsce często Nepomukiem , trzyma w rękach krzyż i palmę męczeństwa - typowe atrybuty, z którymi często jest przedstawiany. Głowę, otacza aureola, na której, jak zawsze, umieszczone jest pięć gwiazdek. Rzeźba , której data powstania nie jest jasna, nie widnieje w rejestrze zabytków....jednak w gazecie 'Nowa Trzebnicka' , ukazał się nieduży artykuł 'Dziedzictwo kulturowe Małych Ojczyzn', zredagowany przez Towarzystwo Miłośnikow Ziemi Trzebnickiej a w nim, autor stwierdza, iż jest to barokowa figura , wykonana z piaskowca. Dodatkową ciekawostką jest fakt, iż jest to jedyna w gminie Trzebnica, wolnostojąca figura tego świętego.
Ogladajac ją , zauważymy z pietyzmem oddane szczegóły ubioru świętego : wierzchni mantolet i bogato wyszywaną koronkami rokietę ( rodzaj alby) - elementy stroju, charakterystyczne dla wizerunków św. Nepomucena. Sam postument , szczególnie po ostatnim odnowieniu w kolorze plebanii i kościoła, wygląda nieco jarmarcznie.
Zdjęcia robiłam w dość ciemny, grudniowy dzień, mam nadzieję , że wiosenne i letnie, wyjdą o niebo lepiej.:)
krzyż i palmą męczeństwa - atrybuty św.Nepomuka |
XI 2015
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz