czwartek, 18 grudnia 2014

Pasikurowice - krzyż kamienny (pojednania/pokutny?) przy kościele

Pasikurowice , to wieś na terenie gminy Długołęka, która dzięki bliskości położenia i świetnemu połączeniu z Wrocławiem, stała się ostatnio modna sypialnia stolicy Dolnego Śląska. Na terenie tej miejscowości, znajdują się dwa krzyże pokutne, następny zaś, przy drodze do Tokar. Mordercza  najwidoczniej, była to okolica, lub sposób rozwiązywania problemów z zabójcami za pomocą compositio, czyli umowy /ugody pokutnej, był bardziej rozpowszechniony. O ciekawej, zachowanej do naszych czasów umowie compositio możecie przeczytać we wpisie o monolitycznej kapliczce pokutnej w Pankowie.


Krzyż znajduje się w nieszczególnym miejscu, niemal przy samej drodze, pod dużym dębem, rosnącym w pobliżu kościoła p.w. św.Józefa Oblubieńca. Jadące ulicą samochody, mijają go zaledwie o szerokość dość wąskiego chodnika - pokazałam to na jednym ze zdjęć. Szczerze powiedziawszy, martwi mnie los tego krzyża.



Szkoda,że nie zachował się wyryty na nim przedmiot zbrodni (jeśli taki ryt był w ogóle). Na to,że coś było tam jednak , wskazywałaby różnica powierzchni przodu i tyłu .Od strony jezdni, krzyż jest wygładzony, zaś z drugiej, tylko z grubsza ociosany. Wykonany jest, jak opisany wcześniej krzyż ze Skarszyna, z jednego kawałka granitu, ale już był złamany i sklejony ponownie.













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz